מדיטציית ויפסנא

מדיטציית וִיפַּסַּנָא

תרגול מדיטצייה בשיטה הבורמזית

הקדמה: שיטת הסַטִיפַּטְהָאנַה הבּוּרמזית1

למרות שהמאפיינים המיוחדים של מדיטציית הסַטִיפַּטְהָאנַה – שיטת וִיפַּסַּנָא המבוססת על הסַטִיפַּטְהָאנַה סוּטַּה ('פיתוח הקשב') – נראים כה פשוטים וברורים לאחר שמיעה או קריאה ראשונית, עדיין ההסבר המדוייק לגבי אופן התרגול נותר די מעורפל ברובו. אפילו בחלק מהמדינות הבודהיסטיות נותרו הבנה אמיתית והתרגול עצמו הרחק מאחור בגישות המבוססות על אמונה והערכה אינטלקטואלית גרידא. בבורמה של המאה העשרים התרחש שינוי מרחיק לכת על ידי נזירים שברוח החיפוש והחקירה הטוו שוב את האופן של דרך הקשב והמודעות. באמצעות מאמצי התרגול שלהם הם הסירו את המכשולים לאנשים רבים בדרך להבנה ותרגול נכונים של 'הדרך הישירה'. רבים בבורמה, כמו גם בארצות אחרות, הלכו בעקבותם במאמצים כנים.

בתחילת המאה העשרים נזיר בורמזי בשם אוּ נַרַדָה (U Narada), ביקש הגשמה ממשית של התורה אותה למד, וחיפש בנחישות אחר שיטת מדיטציה בעלת גישה ישירה ליעד הגבוה ללא מעמסה של אמצעים חיצוניים. הוא נדד ברחבי המדינה ופגש מורים רבים שתרגלו ולימדו שיטות מדיטציה שונות אך לא מצא הדרכה המתאימה לו. במהלך חיפושו, כשהגיע למערות המדיטציה המפורסמות אשר בסַגָאִין (Sagaing), צפון בורמה, הוא פגש נזיר בעל מוניטין שהגיע להישגים רוחניים גבוהים (אַרִייִה-מָאגַּה, ariya-māgga), שם ההגשמה הסופית של שחרור מובטחת. כאשר המכובד אוּ נַרַדַה שאל אותו הוא נשאל בחזרה: "מדוע אתה מחפש דרך מחוץ להוראותיו של הבּוּדְּהַה? האם אין הדרך האחת הסַטִיפַּטְהָאנַה הוסברה על ידו?". אוּ נַרַדַה קיבל את דבריו, הוא למד שוב את הכתבים ואת ההסברים המסורתיים, הרהר וחקר בהם עמוקות וכשהחל לבצע בלהט את התרגול, הוא הבין לבסוף את המאפיינים הבולטים שלו. התוצאות שהושגו בתרגול שכנעו אותו שהוא אכן מצא את שחיפש: שיטה פשוטה, ברורה ואפקטיבית של אימון התודעה להישגים גבוהים. מתוך ניסיונו האישי הוא פיתח את העקרונות ואת הפרטים של התרגול שהיוו את הבסיס לאלו שהלכו בעקבותיו.

כדי לתת שם לשיטתו של המכובד אוּ נַרַדַה בה העקרונות של סַטִיפַּטְהָאנַה נעשים בצורה חדה ורדיקלית, נקראה טכניקה זו שיטת הסַטִיפַּטְהָאנַה הבורמזית. לא במובן שהיא הייתה המצאה בורמזית אלא כיוון שבבורמה החיו את שיטת התרגול העתיק הזו בכשרון ובמרץ רב.

תלמידיו של המכובד אוּ נַרַדַה הפיצו את אופן השיטה כמו גם במדינות בודהיסטיות אחרות ורבים הרוויחו מכך בהתקדמותם בדרך. המכובד אוּ נַרַדַה מַהָאתֵרַה (Ven. U Narada Mahathera), הידוע ברחבי בורמה בשם גֵ'טַוַון מִינְגוּן סַיָאדוֹ (Sayādaw Jetavan Mingun), נפטר בתאריך ה-18 למרץ 1955, בגיל 87. רבים האמינו שהוא השיג שחרור סופי (אַרַהָטַה, arahata).

יש סיפוק גדול בכך שבבורמה של היום התרגול והלימוד של הסַטִיפַּטְהָאנַה נפוץ ומשגשג ובעל תוצאות ראויות לציון, בעיקר לנוכח המטריאליזם שהולך ומשתלט על העולם. ישנם מרכזים רבים מאוד בבורמה בהם אלפי אנשים עברו ועוברים קורסים של תרגול סַטִיפַּטְהָאנַה קפדני. בקורסים אלו משתתפים הן נזירים ונזירות והן גברים ונשים שאינם נזירים.

מבין המורים של הסַטִיפַּטְהָאנַה, אולי הבולט ביותר הוא המכובד מַהָאסִי סַיָאדוֹ (Mahāsī Sayādaw) ששמו המקורי: אוּ סוֹבְּהַנַה מַהָאתֵרַה (U Sobhana Mahathera), אשר בעזרת הדרכתו האישית בקורסי מדיטציה ובאמצעות ספריו והרצאותיו תרם רבות להתפתחות התרגול בבורמה כמו גם בארצות אחרות. אלפים רבים הרוויחו מחוכמתו ומההדרכה המנוסה שלו – גברים, נשים, צעירים ומבוגרים, עניים ועשירים, מלומדים ואנשים פשוטים תרגלו בכנות ובהתלהבות ואף הגיעו להישגים בהתאם.

הודות למאמציהם של מַהָאסִי סַיָאדוֹ ותלמידיו, תרגול השיטה הזו הופץ בתאילנד, סרי לנקה, הודו ובמערב.


תרגילים מעשיים למדיטצית ויפסנא מאת המכובד מַהָאסִי סַיָאדוֹ1 שוכתב מתוך הספר: 'לב המדיטצייה הבודהיסטית'The Heart of Buddhist Meditation by Nyanaponika Thera (BPS, 1962)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *